Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

28 września 2022

NR 57 (Wrzesień 2022)

Lekcja wychowania fizycznego na świeżym powietrzu z propozycjami ciekawych gier i zabaw

0 466

Ciepła i ładna pogoda oraz wysokie temperatury to czynniki zachęcające nas do opuszczenia wraz z uczniami sal gimnastycznych i spędzenia interesujących oraz aktywnych lekcji wychowania fizycznego na świeżym powietrzu. Warto skorzystać z ostatnich ciepłych dni i przeprowadzić lekcję WF w przyjaznych okolicznościach natury z wykorzystaniem różnych gier i zabaw.

Las jest dla dzieci szczególnym miejscem, gdzie możemy oddziaływać na wszystkie zmysły. Zmienne środowisko naturalne, które niewątpliwie możemy tam znaleźć, oferuje szereg możliwości. Las sam w sobie oferuje dzieciom różnego rodzaju podłoże do poruszania się, pozwala odkrywać nową roślinność, zaobserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Jest to także miejsce wspierające koncentrację, a przede wszystkim pozwala na rozwijanie wyobraźni oraz fantazji. Udając się z klasą do lasu, możemy od razu zauważyć, jak dzieci rozpoznają środowisko i wchodzą z nim w relacje. Naturalna ciekawość i otwartość mogą zostać wykorzystane w wielu grach i zabawach. 

POLECAMY

Dobroczynny wpływ lasu na nasze samopoczucie

Z punktu widzenia zdrowia przebywanie w lesie działa bardzo pozytywnie na nasze samopoczucie oraz na nasz organizm. Kto regularnie odwiedza las, zauważa u siebie wzrost energii, zwiększoną pojemność płuc, co z kolei wpływa na lepszą wydolność. Kolejnym dobroczynnym oddziaływaniem lasu jest niwelowanie ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia i znaczne obniżenie się poziomu stresu. Dodatkowo budowane są komórki antyrakowe, polepsza się jakość naszego snu, a także rośnie poczucie własnej wartości (Kobyashi i in., 2017). W licznych badaniach empirycznych odkryto, co także można łatwo wyjaśnić, jeśli weźmie się pod uwagę, że sam gatunek ludzki pochodzi z lasu i rozpatrując człowieka w kategoriach ewolucyjnych, że nadal człowiek „nosi” wiele genów lasu zarówno pod względem psychologicznym, jak i fizycznym. Podejrzewa się również, że szeroko pojęte walory zdrowotne lasu to między innymi szczególnie przyjemne warunki oświetleniowe, cisza, wysoka zawartość tlenu oraz specyficzne dla tego miejsca składniki powietrza...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy