Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

13 stycznia 2021

NR 47 (Styczeń 2021)

Lekcje WF w czasie COVID-19 – ciąg dalszy

0 727

Prezentujemy kolejne gry i zabawy ruchowe, które mogą okazać się przydatne podczas prowadzenia zajęć w reżimie sanitarnym. Ich wspólną cechą jest utrzymywanie możliwie dużego dystansu między poszczególnymi uczniami, w tym unikanie bezpośredniego kontaktu (klepania się, podawania sobie dłoni, podtrzymywania się oraz wymieniania się przyborami).

Kolejno opisane będą: „Piłka nożna w kole”, „Wyścig z jajem”, „Naśladownictwo”, „Gra w jaskółkę”, „Polowanie na jelenia”, „Obręcze”, „Wyścigi wywoływane”, „Skoki przez linkę kręconą” i „Dzikie konie”. Wszystkie zaczerpnięte są z monografii, które ukazały się w latach 1902–1916. W każdym ćwiczeniu mamy do czynienia z pierwszym w polskojęzycznych tekstach przypadkiem opisania danego schematu prowadzenia zajęć.
Gry i zabawy zaprezentowane są w sposób zgodny ze współczesnymi kanonami metodycznymi, z zachowaniem ich oryginalnych nazw oraz niepowtarzalnego schematu przebiegu.

POLECAMY

„Piłka nożna w kole” [1902]

  • w sferze umiejętności ruchowych: uplastycznienie umiejętności precyzyjnego kopania piłki oraz skutecznego powstrzymywania (blokowania) jej ruchu,
  • w sferze zdolności motorycznych: doskonalenie orientacji przestrzennej, rozwijanie szybkości (zwłaszcza niezwłocznej reakcji), kształtowanie zdolności dostosowywania się (do ruchu przyboru i aktywności innych uczestników rywalizacji),
  • w sferze wychowawczej: przygotowywanie uczniów do skutecznego współdziałania,
  • w sferze dydaktycznej: opisanie wychowankom zasad dzielenia się zadaniami (odpowiedzialnością) podczas wykonywania ćwiczeń w grupie.

Liczba uczestników: dowolna.

Miejsce: dowolne.

Przybory/przyrządy: piłka nożna.

Ustawienie początkowe: uczestnicy tworzą okrąg, pośrodku którego przebywa jedna osoba.

Fabuła/narracja: Zwykle podczas gry w piłkę nożną cała drużyna stara się zdobyć punkt, a zadanie to utrudnia jej jeden bramkarz. Tym razem będzie odwrotnie. Jeden gracz będzie próbował wykopnąć piłkę poza okrąg tworzony przez wszystkich rywali, oni zaś będą starali się do tego nie dopuścić. Zaczynamy!

Schemat przebiegu: Z...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy