Wysoki poziom siły mięśniowej to istotny czynnik, który warunkuje prawidłową budowę ciała, a także ogólną sprawność fizyczną. Sport, wychowanie fizyczne, ćwiczenia zorientowane na zwiększanie siły mięśniowej, wykonywane indywidualnie, wykorzystywane są w korektywie oraz rehabilitacji układu ruchu na poszczególnych etapach życia człowieka.
Kształtowanie siły to bez wątpienia proces żmudny i długotrwały. Jest także związany z rozwojem osobniczym. W okresie pokwitania siła mięśniowa ulega wzrostowi, a wynika to przede wszystkim z oddziaływania hormonów kory nadnercza i jąder na budowę białkową i układy enzymatyczne włókien mięśniowych (Osiński, 2003).
Efektem stosowania ćwiczeń siłowych u dzieci i młodzieży powinno być ogólne wzmocnienie organizmu w celu zapobiegania możliwym urazom oraz stworzenia podwalin dla dalszego rozwoju siły.
Wśród dzieci w młodszym wieku szkolnym, podczas kształtowania zdolności motorycznej, jaką jest siła, stosuje się głównie gry i zabawy. Ćwiczenia siłowe natomiast polegają głównie na pokonywaniu oporu własnego ciała. Mowa tu o kalistenice (z greckiego kallos – piękn...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!