Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

21 września 2018

NR 26 (Wrzesień 2018)

Metodyka nauczania jazdy na wrotkach oraz zalety uprawiania tej dyscypliny sportu

429

Mimo iż już od dawna wrotkarstwo było doskonałym środkiem lokomocji, to należy do stosunkowo młodych dyscyplin sportowych. Wynalazca wrotek, Józef Merlin, swe pierwsze wrotki na metalowych kółkach skonstruował około 1760 roku. W latach późniejszych konstrukcja wrotek ulegała nieustannemu doskonaleniu. Za szczególnie udany model uważany jest wynalazek L. Legranda z 1849 roku, który pozwalał na stosowanie dość bogatej techniki jazdy, a także dzięki któremu ta dyscyplina stała się bardzo popularna [Starosta W. 2004].

Przygodę z wrotkami możemy rozpocząć już w wieku przedszkolnym, tj. około 4. roku życia. Amerykanka N. Dunn zaczęła jeździć na wrotkach około 3. roku życia, w wieku 7 lat podjęła systematyczny trening, natomiast jako 20-latka zdobyła złoty medal w tej dyscyplinie [Starosta W. 2004].
W dzisiejszych czasach jazda na wrotkach zyskała na popularności za sprawą serialu „Soy Luna”. Młodzi bohaterowie starają się perfekcyjnie wykonywać wszystkie skomplikowane układy taneczne na wrotkach i nieustannie doskonalą swą technikę jazdy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Systematyczna praca, godziny spędzone na wrotkowisku to jedyny sposób, aby osiągnąć sukces.
Wczesne i regularne uprawianie wrotkarstwa (4–14 lat) w wyjątkowy sposób przyczyna się do rozwoju koordynacji ruchowej u dzieci, przez co lepiej przygotowuje do uprawiania innych dyscyplin sportu. Jazda na wrotkach w wieku starszym to natomiast niezwykle skuteczna metoda zachowania wysokiej formy psychomotorycznej. Ogólnie rzecz ujmując, dyscyplina ta zapewnia wszechstronny rozwój motoryczny i harmonijny rozwój fizyczny. Systematyczny trening wrotkaki usprawnia zdolność zachowania równowagi, orientację przestrzenną, rytmizację ruchów, poczucie estetyki, a także niezbędne w życiu oraz w pracy cechy psychofizyczne. Istnieją udane próby wykorzystania jazdy na wrotkach podczas leczenia reumatyzmu u dzieci. Wpływ wrotkarstwa na organizm zmienia się w zależności od intensywności zajęć oraz stosowanych ćwiczeń. Wrotkarstwo figurowe posiada również niewątpliwie wiele walorów wychowawczych. Zajęcia w grupie kształtują takie cechy charakteru, jak: koleżeństwo, skromność, współdziałanie, wytrwałość, upór, konsekwencja w podejmowanych działaniach. Niezwykle istotna podczas treningu jest także umiejętność racjonalnego wykorzystania czasu, właściwa organizacja dnia, stawianie sobie coraz wyższych celów [Starosta W. 2004].
Technika jazdy na wrotkach jest łatwiejsza, aniżeli jazdy na łyżwach i dlatego można ją stosować jako formę przygotowawczą.

Metodyka nauczania 

Jazda na wrotkach, w porównaniu z jazdą na łyżwach, powinna być łatwiejsza, ponieważ wrotka posiada 4 kółka i większą płaszczyznę podparcia. W związku z powyższym osoby, które opanowały technikę jazdy na łyżwach, nie powinny mieć problemów z przyswojeniem nawet najbardziej skomplikowanych ćwiczeń wrotkarskich. Patrząc z drugiej strony, jazda na wrotkach to znakomite przygotowanie do jazdy na łyżwach w okresie zimowym. Najważniejszym elementem zarówno podczas jazdy na łyżwach, jak i na wrotkach jest tak zwane „złapanie” równowagi [Starosta W. 2004].

Opanowanie równowagi

Podstawowym warunkiem szybkiego uczenia się coraz trudniejszych ćwiczeń na wrotkach jest zatem opanowanie równowagi. Niestety, stawianie pierwszych kroków na wrotkach przez młodych adeptów...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy