Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

21 września 2018

NR 34 (Wrzesień 2018)

Metodyka nauczania jazdy na wrotkach oraz zalety uprawiania tej dyscypliny sportu

0 1373

Mimo iż już od dawna wrotkarstwo było doskonałym środkiem lokomocji, to należy do stosunkowo młodych dyscyplin sportowych. Wynalazca wrotek, Józef Merlin, swe pierwsze wrotki na metalowych kółkach skonstruował około 1760 roku. W latach późniejszych konstrukcja wrotek ulegała nieustannemu doskonaleniu. Za szczególnie udany model uważany jest wynalazek L. Legranda z 1849 roku, który pozwalał na stosowanie dość bogatej techniki jazdy, a także dzięki któremu ta dyscyplina stała się bardzo popularna [Starosta W. 2004].

Przygodę z wrotkami możemy rozpocząć już w wieku przedszkolnym, tj. około 4. roku życia. Amerykanka N. Dunn zaczęła jeździć na wrotkach około 3. roku życia, w wieku 7 lat podjęła systematyczny trening, natomiast jako 20-latka zdobyła złoty medal w tej dyscyplinie [Starosta W. 2004].
W dzisiejszych czasach jazda na wrotkach zyskała na popularności za sprawą serialu „Soy Luna”. Młodzi bohaterowie starają się perfekcyjnie wykonywać wszystkie skomplikowane układy taneczne na wrotkach i nieustannie doskonalą swą technikę jazdy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Systematyczna praca, godziny spędzone na wrotkowisku to jedyny sposób, aby...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy