Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

21 września 2018

NR 26 (Wrzesień 2018)

Metodyka nauczania jazdy na wrotkach oraz zalety uprawiania tej dyscypliny sportu

0 160

Mimo iż już od dawna wrotkarstwo było doskonałym środkiem lokomocji, to należy do stosunkowo młodych dyscyplin sportowych. Wynalazca wrotek, Józef Merlin, swe pierwsze wrotki na metalowych kółkach skonstruował około 1760 roku. W latach późniejszych konstrukcja wrotek ulegała nieustannemu doskonaleniu. Za szczególnie udany model uważany jest wynalazek L. Legranda z 1849 roku, który pozwalał na stosowanie dość bogatej techniki jazdy, a także dzięki któremu ta dyscyplina stała się bardzo popularna [Starosta W. 2004].

Przygodę z wrotkami możemy rozpocząć już w wieku przedszkolnym, tj. około 4. roku życia. Amerykanka N. Dunn zaczęła jeździć na wrotkach około 3. roku życia, w wieku 7 lat podjęła systematyczny trening, natomiast jako 20-latka zdobyła złoty medal w tej dyscyplinie [Starosta W. 2004].
W dzisiejszych czasach jazda na wrotkach zyskała na popularności za sprawą serialu „Soy Luna”. Młodzi bohaterowie starają się perfekcyjnie wykonywać wszystkie skomplikowane układy taneczne na wrotkach i nieustannie doskonalą swą technikę jazdy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Systematyczna praca, godziny spędzone na wrotkowisku to jedyny sposób, aby osiągnąć sukces.
Wczesne i regularne uprawianie wrotkarstwa (4–14 lat) w wyjątkowy sposób przyczyna się do rozwoju koordynacji ruchowej u dzieci, przez co lepiej przygotowuje do uprawiania innych dyscyplin sportu. Jazda na wrotkach w wieku starszym to natomiast niezwykle skuteczna metoda zachowania wysokiej formy psychomotorycznej. Ogólnie rzecz ujmując, dyscyplina ta zapewnia wszechstronny rozwój motoryczny i harmonijny rozwój fizyczny. Systematyczny trening wrotkaki usprawnia zdolność zachowania równowagi, orientację przestrzenną, rytmizację ruchów, poczucie estetyki, a także niezbędne w życiu oraz w pracy cechy psychofizyczne. Istnieją udane próby wykorzystania jazdy na wrotkach podczas leczenia reumatyzmu u dzieci. Wpływ wrotkarstwa na organizm zmienia się w zależności od intensywności zajęć oraz stosowanych ćwiczeń. Wrotkarstwo figurowe posiada również niewątpliwie wiele walorów wychowawczych. Zajęcia w grupie kształtują takie cechy charakteru, jak: koleżeństwo, skromność, współdziałanie, wytrwałość, upór, konsekwencja w pode...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy