Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

18 maja 2022

NR 55 (Maj 2022)

Mostek – zapomniane ćwiczenie gimnastyczne

0 984

Z pewnością każdy z nas dobrze pamięta, jak na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciel kazał nam wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia, które wtedy wydawały nam się bezużyteczne. Skakaliśmy przez skrzynię, kozła, robiliśmy przewroty, staliśmy na głowie, na rękach. Ćwiczyliśmy również mostki, gwiazdy, stójki. Miałem ogromne szczęście trafiać na dobrych nauczycieli i trenerów. Elementy ćwiczeń gimnastycznych wprowadzane były zarówno na lekcjach WF, jak i na treningach karate, na które uczęszczałem. Pedagodzy, którzy mnie uczyli, zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne jest solidne przygotowanie ogólnorozwojowe i motoryczne.

Pamiętam jednak, że nie każdemu uczniowi proponowane ćwiczenia przypadały do gustu. Wielu wolałoby w tym czasie biegać za piłką. Ja sam też miałem swoje ulubione ćwiczenia, a niektórych wręcz nie znosiłem. 

W niniejszym artykule chciałbym opisać jedno z najpopularniejszych, a obecnie nieco zapomniane ćwiczenie, a mianowicie mostek gimnastyczny. Mostek jest przykładem ćwiczenia wywołującego skrajne odczucia – może być znienawidzone przez uczniów lub uwielbiane. Większą sympatią pałają do niego uczniowie gibcy, z dobrą koordynacją ruchową. Zawodnicy, którzy nie mają odpowiednich predyspozycji fizycznych, mniej sprawni wolą unikać tego rodzaju ćwiczeń. W tym miejscu należy zadać pytanie, czy mostek jest ćwiczeniem odpowiednim dla wszystkich uczniów. W zasadzie tak, ale niektóre dzieci w wieku przedszkolnym powinny jeszcze zaczekać z ćwiczeniem mostka. Poza tym problemy z wykonaniem mostka mogą mieć uczniowie z nadwagą, o słabej koordynacji ruchowej, a także uczniowie w okresie intensywnego wzrostu. W ich przypadku może dojść do zawrotów głowy, a nawet do omdlenia. Nauka mostka powinna być dostosowana do możliwości fizycznych i wieku naszych podopiecznych, zawsze pod nadzorem nauczyciela.

POLECAMY

Czym jest mostek?

Czym zatem jest to popularne ćwiczenie gimnastyczne? Mostek gimnastyczny polega na uniesieniu miednicy, podczas gdy ręce i nogi oparte są na podłożu. W największym uproszczeniu wykonanie tego ćwiczenia można opisać następująco: połóż się na plecach, ręce połóż przy głowie, stopy oprzyj blisko pośladków, a następnie unieś miednicę. Celem tego ćwiczenia jest rozciągnięcie mięśni brzucha i pleców. Mostek jest...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy