Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

21 stycznia 2019

NR 35 (Styczeń 2019)

Myślografia w lekcji wychowania fizycznego – przyjaciel czy wróg?

0 704

Metoda ta ma dwie bardzo istotne zalety: po pierwsze pobudza kreatywność, po drugie ułatwia zapamiętywanie. Wracając do pytania tytułowego – to jak z tą myślografią – przyjaciel czy wróg? Zdecydowanie PRZYJACIEL! Jak zatem zastosować myślografię na lekcjach wf?

 

POLECAMY

Co to jest myślografia?

Myślografia to inaczej myślenie wizualne (visual thinking), przekaz informacji poprzez obraz czy ilustracje, notatki rysunkowe, organizowanie myśli na kartce papieru, jak głosi definicja Mike’a Rohde, autora książki The Sketchnote Handbook, jest to „mieszanka pisma ręcznego, rysunków, ręcznej typografii, kształtów, elementów wizualnych takich jak strzałki, pudełka, linie”. Niewątpliwie w 2018 r.
to gorący temat w każdej dziedzinie. Świat zwariował na punkcie sketchnotingu. 

Kiedy i komu to się przydaje? 

W edukacji przydaje się dyrektorom, nauczycielom i przede wszystkim uczniom. W życiu codziennym ludzie stosują myślografię podczas tworzenia przepisów kulinarnych, podczas konferencji, spotkań biznesowych, wykładów, szkoleń, warsztatów, zajęć, zebrań, czyli wszędzie tam, gdzie pojawiają się INFORMACJE.

Jak myślografia przydaje się w lekcji wychowania fizycznego?

Rozgrzewka (ćwiczenia kształtujące)

Jak uczyć skutecznie? Przede wszystkim dbać o to, by na lekcje nie wkradała się monotonia i zaskakiwać uczniów. Nudne rozgrzewki to bolączka większości nauczycieli. Tutaj doskonale sprawdzi się myślografia. Rozgrzewka, podczas której uczniowie posługują się wyłącznie obrazkami. W domu należy przygotować na kartce A4 bądź na większym formacie, rysunkowe przykłady ćwiczeń kształtujących. To frajda dla nauczycieli (podczas tworzenia) oraz dla uczniów podczas wykonywania ćwiczeń. 

Można również przygotować osobne kartki A4 dla każdego ucznia lub wybrać 3-osobowe zastępy, które otrzymają „list” graficzny od nauczyciela z poleceniem wykonania rozgrzewki. 

Uczniowie uwielbiają być zaskakiwani. Dbajmy też trochę o swój komfort pracy. Zamiast pokazywać czy tłumaczyć przez wiele minut możemy poświęcić ten czas na obserwacje oraz ewentualne korygowanie. Prawda, że dobry pomysł? 

Część główna lekcji 

Drugą propozycją jest myślenie wizualne w części głównej le...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy