Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

10 marca 2020

NR 42 (Marzec 2020)

Niećwiczący uczniowie – czym zainteresować osoby nieuczestniczące w zajęciach WF

413

Problem z niechętnym udziałem w lekcji wychowania fizycznego staje się coraz bardziej powszechny. Często mamy styczność z uczniami wyrażającymi niechęć w stosunku do uczestnictwa w zajęciach. Coraz częściej również napotykamy różnego rodzaju zwolnienia lekarskie lub problem z brakiem odpowiedniego stroju albo obuwia. Uczniowie, którzy nie biorą aktywnego udziału w lekcji wychowania fizycznego, często spędzają czas, siedząc na ławce i obserwując zajęcia. Zrozumiały oczywiście jest fakt, iż nauczyciel poświęca swoją uwagę osobom ćwiczącym, prowadząc część programową. Jednak w wielu przypadkach możliwe jest poświęcenie chwili, aby zainteresować osoby niećwiczące, stosując różnego rodzaju gry oraz zadania niewymagające fizycznego udziału.

Chodzi o pobudzenie intelektualnej struktury ucznia oraz otwarcie go na nowe wyzwania oraz myślenie. Reasumując, dobrym zainteresowaniem niećwiczących uczniów jest wdrożenie sportu niewymagającego wkładu fizycznego. Klasycznym tego rodzaju sportem jest gra w szachy, która niesie za sobą szereg pozytywnych aspektów. Uczy przede wszystkim strategicznego oraz logicznego myślenia, kształtuje pamięć oraz rozwija koncentrację. Nie wystarczy jednak rozłożyć szachownicę i pozostawić z tym uczniów. Należy najpierw omówić zasady, które każdy nauczyciel powinien znać. Oczywiście gra w szachy wymaga uczestnictwa dwóch osób. Jednak w przypadku braku partnera przedstawiać można różne formy strategiczne oraz treningowe. Należy zwrócić szczególną uwagę na cierpliwość w stosunku do uczniów, gdyż zapoznanie z zasadami w wielu przypadkach może być problematyczne. Podstawowe ćwiczenia szachowe zgłębiają się w odpowiednie rozstawienie pionków na planszy w taki sposób, aby jeden ruch spowodował tzw. mat. Istnieje wiele rodzajów ogólnodostępnych ćwiczeń szachowych wprowadzających dodatkowe trudności. W późniejszych etapach zaawansowania można zorganizować miniturniej o tytuł mistrza szkoły lub klasy. Ciekawym wyzwaniem jest zaproponowanie uczniom partii z nauczycielem. Pomimo atrakcyjności rozgrywki szachowej, wielu uczniów może w sposób bardzo sceptyczny podchodzić do tego tematu. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się zaproponowanie jakieś alternatywy, która w większym stopniu zaciekawi ucznia. 

Kolejną dogodną opcją zorganizowania ciekawej czynności jest zaproponowanie rozwiązania sudoku. Ta forma łamigłówki niesie za sobą wiele poziomów zaawansowania. Zaletą jest prostota or...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy