Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

18 maja 2022

NR 55 (Maj 2022)

Obwód stacyjny w formie zajęć HIIT z uwzględnieniem pracy własnej uczniów

0 649

Obecne czasy pokazują, że dawny model nauczania, kiedy nauczyciel stał z przysłowiowym kijem nad uczniem i starał się nim wbić do jego głowy całą wiedzę, odchodzi do lamusa. Coraz więcej współczesnych nauczycieli stara się zachęcać uczniów do pracy na lekcjach, stosując zasadę partnerstwa, oraz proponuje uczniom udział w procesie edukacji. Nie inaczej wygląda sytuacja z wychowaniem fizycznym.

Obecnie szkolne wychowanie fizyczne traci na atrakcyjności na rzecz nowoczesnych technologii, takich jak tablety, smartfony czy konsole do gier. Dzieci i młodzież większość czasu spędzają w świecie wirtualnym, zamiast uczestniczyć w procesie socjalizacji z rówieśnikami (Andrzejewska, 2014; Kerner, Kurrant, Kallinski, 2004). Według definicji podstawowym celem szkolnego wychowania fizycznego jest wszechstronny rozwój sprawności i umiejętności ruchowych oraz motorycznych, zdobywanie wiedzy i motywacji do podejmowania aktywności w czasie wolnym, a także do wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie w dorosłym życiu (Czaplicki, 2008; Hastie i Wallhead, 2015). Niestety badania nie są optymistyczne i ciągle wskazują na spadek aktywności fizycznej wśród młodzieży, a co za tym idzie – zwiększenie ryzyka zapadalności na choroby cywilizacyjne, takie jak między innymi otyłość. Badania przeprowadzone w Chorwacji (Makarska) wykazały, że już dzieci w wieku przedszkolnym zmagają się z problemem nadwagi oraz otyłości, a przecież uprawianie aktywności fizycznej skutecznie ogranicza ryzyko tychże chorób (Ćorluka, Bjelica, Gardasevic, 2018).

Kolejnym zadaniem szkolnego wychowania fizycznego jest wsparcie uczniów w osiąganiu rekomendowanej aktywności fizycznej w ciągu dnia (Tudor-Locke i in., 2011; USDHHS, 2018; WHO, 2020). Sturm, Kelso, Kobel, Demetriou (2020) informują, że szkoła jest nie tylko środowiskiem akademickim pomagającym młodzieży w zdobywaniu wiedzy, ale także wspiera realizację rekomendacji WHO dotyczących ak...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy