Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

10 marca 2022

NR 54 (Marzec 2022)

Poduszki sensoryczne na lekcji WF – korzyści i propozycje ćwiczeń krok po kroku

0 869

Od kilkunastu lat znane są i coraz powszechniej używane poduszki sensomotoryczne (zwane również beretami). To popularne narzędzie znajduje zastosowanie przede wszystkim w pracy rehabilitantów, ale coraz częściej po poduszki sięgają instruktorzy sportu. W artykule postaram się zapoznać Czytelników z tym sprzętem i zaproponować kilka ćwiczeń, które mogą być wykonywane zarówno przez trenerów sportowych, jak i nauczycieli WF.

Poduszka sensomotoryczna wykonana jest z gumy, ma kształt beretu i wypełniona jest powietrzem. W wielu przypadkach wierzch pokryty jest „kolcami”, które mogą masować stopę w czasie ćwiczenia i tym samym poprawiać przepływ krwi. Spodnia część poduszki powinna mieć odpowiednio ukształtowaną strukturę zapewniającą lepszą przyczepność do podłoża, a co za tym idzie – większe bezpieczeństwo ćwiczącego. Budowa beretu nie jest zbyt skomplikowana, ale zapewnia bardzo dużo możliwości wykorzystania go do ćwiczeń. Można go wykorzystywać w pracy, siedząc wiele godzin przy biurku. Wtedy zadaniem beretu jest odciążenie kręgosłupa, wspomaganie krążenia krwi i poprawa koordynacji. 
 

POLECAMY


Ćwiczenia, które zaproponuję, mogą być świetnym masażem stóp, ponieważ kolczaste wypustki (popularnie zwane „jeżykiem”) stymulują receptory skóry w czasie ćwiczeń. Zatem w czasie jednego ćwiczenia możemy odnieść wielorakie korzyści. Nauczyciele prowadzący zajęcia gimnastyki korekcyjnej dzięki poduszce sensomotorycznej mogą zwiększyć koordynację ruchową swoich podopiecznych. 

Niezwykle ważną korzyścią z treningu na nierównym, niestabilnym podłożu jest angażowanie mięśni głębokich, które są odpowiedzialne za stabilizację sylwetki, zachowanie pionowej, wyprostowanej postawy oraz wzmacniają tzw. „core”. Od pewnego już czasu specjaliści treningu przygotowania...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy