Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

18 maja 2022

NR 55 (Maj 2022)

Pomysł na lekcję – nauka samoobrony na lekcji WF jako metoda budowania pewności siebie u uczniów

0 890

W moim ostatnim artykule o treningu karate na lekcji WF poruszyłem kilka zagadnień dotyczących wykorzystania sztuk walki w pracy nauczyciela wychowania fizycznego. W poniższym artykule chciałbym się skupić na wykorzystaniu elementów samoobrony w budowaniu pewności siebie u uczniów.

Może się wydawać, że nauka karate i samoobrony są tym samym. W rzeczywistości tak nie jest. Właściwie prowadzony trening karate i innych sztuk walki zawiera w sobie elementy samoobrony, jednak stricte samoobroną nie jest. Poza tym wielu instruktorów naucza sztuk walki w formie sportowej, gdzie najważniejszym motywatorem do nauki jest uczestnictwo w rywalizacji sportowej. Trening sportowy, pomimo swoich ogromnych walorów zdrowotnych, niewiele ma wspólnego z samoobroną. 

POLECAMY

Czy lekcje samoobrony w szkole mają sens?

Można zadać pytanie, po co właściwie proponować uczniom lekcję z zakresu samoobrony. Przecież żyjemy w cywilizowanym, dużo bezpieczniejszym świecie niż nasi rodzice. Nie jest to prawda. Przestępczość nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie i – co bardzo zatrważające – często uczniom zagrażają jego szkolni rówieśnicy. Obserwuje się również większy niż kiedyś poziom agresji wśród dziewcząt. Myślę, że tak wysoki stopień agresji u młodych ludzi może być związany z rosnącą frustracją, pokładanymi w młodych ludziach zbyt dużymi oczekiwaniami, brakiem czasu poświęcanego dzieciom przez rodziców, sięganiem po różnego rodzaju używki. Wszystko to sprawia, że jesteśmy świadkami tego, jak rozwija się sfrustrowane, roszczeniowe, coraz mniej zaradne i „upośledzone” fizycznie pokolenie młodych ludzi. Nauka samoobrony, poza tym, że daje wiedzę o tym, w jaki sposób obronić się przed agresją, daje szereg innych korzyści. Trening samoobrony podnosi sprawność fizyczną i buduje pewność siebie.

Dobrze przygotowane zajęcia z samoobrony zawierają w sobie również elementy związane z psychologicznymi aspektami samoobrony. Uczą asertywności, radzenia sobie z atakiem w taki sposób, aby nie było konieczności używania siły fizycznej. Tak naprawdę właśnie te psychologiczne aspekty są kluczem do skutecznej obrony. Umiejętność...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy