Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

17 września 2020

NR 45 (Wrzesień 2020)

Przykładowy obwód stacyjny do zrealizowania w parku

0 4090

Obwód stacyjny polega na wykonaniu zestawu ćwiczeń po kolei, jedno po drugim. Przerwa na odpoczynek następuje po zakończeniu całego obwodu. Tę formę prowadzenia zajęć można stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, np. na boisku czy w parku. Jest ona też jednym ze skutecznych sposobów zwiększania intensywności zajęć wychowania fizycznego.

Obwód stacyjny jako jedna z form prowadzenia lekcji wychowania fizycznego często u młodzieży jest kojarzona z monotonnym i nudnym powtarzaniem ćwiczeń. Jeżeli dostosujemy wykonywane na obwodzie ćwiczenia do możliwości i oczekiwań uczniów oraz przeprowadzimy lekcję w nietypowym miejscu (np. parku), może stać się bardzo atrakcyjną formą zajęć.

POLECAMY

Forma obwodowo-stacyjna polega na tym, że wyznacza się kilka stacji. Liczba stacji oraz dobór ćwiczeń zależy od liczby uczestników oraz ich stopnia zaawansowania. Na każdym takim punkcie (stacji) uczniowie wykonują określone zadania. Celem tych zadań jest kształtowanie sprawności motorycznej, wzmacnianie określonych grup mięśniowych, a także, chociaż w mniejszym stopniu, doskonalenie prostych czynności ruchowych. Nie przewiduje się przy takiej organizacji zajęć nauczania now...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy