Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rola śniadania w żywieniu dzieci i młodzieży

Artykuł | 17 lipca 2018 | NR 32
0 1192

Jednym z najważniejszych czynników determinujących zdrowie jest styl życia, na który w znaczącym stopniu wpływa sposób odżywiania się. 

Za prawidłowe odżywianie się uznaje się nie tylko wartość energetyczną i odżywczą codziennej diety, ale także czas i liczbę spożywanych każdego dnia posiłków. 
 

Według światowej organizacji zdrowia (WHO) zdrowie definiuje się jako stan pełnego, dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub zniedołężnienia. Prócz czynników środowiskowych oraz genetycznych, najważniejszym elementem determinującym zdrowie jest styl życia, do którego, prócz utrzymania odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej, zalicza się także sposób żywienia. Stosowanie niewłaściwie zbilansowanej diety zawsze niesie za sobą szereg bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, jednakże to przede wszystkim dzieci i młodzież, ze względu na czas najintensywniejszego wzrostu i rozwoju są najbardziej narażeni na negatywne skutki nieprawidłowego żywienia. To właśnie w tej grupie wiekowej dieta niedoborowa w energię i składniki odżywcze, czy też sposób żywienia dostarczający w nadmiernej ilości niekorzystnych składników odżywczych, może wpływać nie tylko na samopoczucie i stan zdrowia w dzieciństwie czy okresie młodzieńczym, lecz także prowadzić do wielu poważnych konsekwencji w późniejszych etapach życia. Wszelkie nieprawidłowości, związane z niestosowaniem zbilansowanej diety, jak i nieregularnością spożywanych posiłków, zwiększają ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych, do których zalicza się przede wszystkim otyłość, cu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy