Dołącz do czytelników
Brak wyników

Stability core – ćwiczenia na stabilizację ogólną

Artykuł | 21 września 2018 | NR 26
400

Ćwiczenia core stability, nazywane też ćwiczeniami mięśni głębokich lub treningiem stabilności ogólnej, wzmacniają gorset mięśniowy tułowia, czyli te partie mięśni, które kontrolują wszystkie ruchy człowieka. Mając słabe mięśnie core, narażamy się na kontuzje, bóle pleców, a w konsekwencji zniechęcenie i przerwy od naszego ulubionego sportu.

Ćwiczenia core stability są w ostatnim czasie bardzo popularne. Nie jest to przypadek – wzmacniają one mięśnie głębokie, dzięki czemu pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała. Trening core nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy. Samo słowo „core” oznacza rdzeń, jądro, centrum. Dlatego właściwe wydaje się określenie: trening centrum ciała lub trening stabilizacyjny.
Centrum naszego ciała to obszar między niższą częścią klatki piersiowej a dnem miednicy. Mięśnie znajdujące się w tym obszarze decydują o stabilności tułowia. Należą do nich: mięśnie brzucha (powierzchowne i głębokie) prosty i skośny, mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie wewnątrz miednicy, mięśnie pośladkowe, mięśnie pleców.
Mięśnie głębokie aktywują się niezależnie od naszej woli, głównie podczas zapoczątkowania wykonywania danej aktywności. Niejednokrotnie podkreśla się, że każdy wykonany przez człowieka ruch ma swój początek w tułowiu. Każdy ruch ręką czy nogą rozpoczyna się od napięcia mięśni tułowia. Dopiero w dalszej kolejności następuje ruch kończyn. Bez działania mięśni głębokich tułowia, człowiek nie byłby w stanie chodzić czy unieść rąk do góry. Mając na względzie rolę, jaką pełnią mięśnie środka w funkcjonowaniu całego układu ruchu, praca nad ich kształtowaniem powinna stać się nieodzownym elementem treningu oraz procesu rehabilitacji.
Ćwiczenia stabilizacyjne mają za zadanie wzmocnić mięśnie tułowia (pleców, brzucha), pośladków oraz nóg i ramion, a także zapewnić odpowiednie proporcje między siłą tych mięśni. Podstawową zasadą obowiązującą podczas dążenia do tego celu jest stopniowe zwiększanie poziomu trudności ćwiczeń. Przechodzenie do ćwiczeń trudniejszych zaleca się dopiero po opanowaniu zadań z poprzedniego etapu. Niezwykle istotne jest przy tym zwrócenie uwagi na prawidłowe pod względem metodycznym wykonanie zadań ruchowych. 
Trening podstawowy dla osób początkujących obejmuje zwykle pozornie proste do wykonania ćwiczenia, które polegają na utrzymaniu przez określony czas konkretnej pozycji. W zaawansowanym treningu stabilizacyjnym ćwiczenia mają charakter bardziej dynamiczny, co oznacza, że oprócz utrzymania stabilnej pozycji, osoba wykonuje pewne ruchy. Dla urozmaicenia treningu stosuje się różne przybory i przyrządy pomocnicze takie jak gumy, obciążniki, piłki lekarskie, hantle, gryfy, duże piłki gumowe, skakanki, drabinki, materace oraz niestabilne podstawki, które powodują ćwiczenie na niestabilnym podłożu i w ten sposób przygotowują układ ruchu do dynamicznych form ruchowych. 

Zalety ćwiczeń stabilizacyjnych 

Niewątpliwą zaletą ćwiczeń mięśni głębokich jest to, że są łatwe do samodzielnego wykonania (można je robić niemal wszędzie) i niosą ze sobą niewielkie ryzyko kontuzji, oczywiście pod warunkiem, że wykonywane są poprawnie. Ponadto core trening wpływa na poprawę stabilizacji kręgosłupa i miednicy, przez co każdy ruch będzie łatwiejszy, zaczynając od czynności codziennych, a na uprawianiu sportów kończąc oraz zapewnia lepsze poczucie równowagi i koordynacji ruchowej. 
Ćwiczenia wykonywane regularnie, przynajmniej raz w tygodniu przez okres miesiąca, zdecydowanie wzmocnią poszczególne partie mięśni i odczuwalna będzie ogólna poprawa samopoczucia po ciężkich treningach, ponieważ mięś-
nie będą wzmocnione i przygotowane do ciężkiej pracy.
Osoby, które regularnie wykonują ćwiczenia stabilizacyjne, rzadziej cierpią na uciążliwe bóle kręgosłupa. Efekty treningu core można wykorzystać w codziennym życiu oraz podczas uprawiania sportów, dlatego tego rodzaju ćwiczenia przynoszą korzyści wszystkim – młodym, starszym, prowadzącym siedzący tryb życia i zawodowym sportowcom.

Zasady treningu core stability

Na pierwszy rzut oka ćwiczenia mięśni głębokich wydają się łatwe i mało aktywujące, lecz po kilku sekundach utrzymania właściwej pozycji okazuje się, że nie są tak proste. Podczas przeprowadzania treningu stabilności ogólnej niezwykle ważna jest prawidłowa technika wykonania. Podstawą jest ustawienie kręgosłupa w pozycji neutralnej, czyli zachowując 
wszystkie jego naturalne krzywizny. Głowa podczas wszystkich ćwiczeń powinna stanowić przedłużenie kręgosłupa, nie powodując napięcia mięśni karku i przeciążania szyi. Bardzo ważne jest również prawidłowe oddychanie, aktywizujące przeponę.
W zależności od stażu treningowego oraz poziomu sprawności całego ciała czas trwania ćwiczenia, liczba serii czy czas przerwy wypoczynkowej powinien być dopasowany indywidualnie i sukcesywnie wydłużany, w miarę zwiększających się możliwości osoby ćwiczącej. Dla początkujących osób zalecane jest wykonanie jednej serii tych ćwiczeń w schemacie: 15 sekund ćwiczenia – 30 sekund odpoczynku. W przypadku bardziej zaawansowanych osób należ...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy