Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

10 marca 2022

NR 54 (Marzec 2022)

Trening karate na lekcji WF

0 626

Sztuki walki są znane w naszym kraju od wielu lat. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku każdy młody człowiek chciał uprawiać karate, judo, aikido… Pojawienie się na ekranach polskich kin filmu Wejście Smoka z legendarnym Bruce Lee jeszcze spotęgowało tę popularność. Prawda jest taka, że był to czas, kiedy trening dalekowschodnich sztuk walki miał często charakter sportu ekstremalnego, niebezpiecznego.

Wiele osób rezygnowało już po kilku treningach. Poziom wiedzy na temat organizacji treningu sportowego i jego przeprowadzenia, w porównaniu z dzisiejszymi możliwościami, pozostawiał wiele do życzenia. Mimo wszystko ludzie kierowali się ciekawością, chęcią sprawdzenia własnych możliwości, a przede wszystkim nauczenia się praktycznych umiejętności samoobrony, a to sprawiało, że sale treningowe pękały w szwach. Choć od tego czasu minęło kilkadziesiąt lat, a dzieci i młodzież mają do wyboru bardzo dużo dyscyplin sportowych, to sztuki walki nadal są popularne. Ale zmieniło się podejście instruktorów do nauczania, zmieniło się również podejście rodziców zapisujących swoje pociechy na zajęcia karate. Coraz mniej osób w treningu sztuk walki widzi brutalność i „mordobicie”, a coraz częściej w treningu sportów walki widzi się sztukę polegającą na doprowadzeniu do perfekcji swoich umiejętności. To dobry kierunek, tym bardziej, że poziom polskich zawodników sportów walki jest bardzo wysoki i powinien napawać nas dumą.

W poniższym artykule chciałbym zainteresować nauczycieli wychowania fizycznego elementami treningu karate, które każdy może wprowadzić na swoich lekcjach. Karate jest dyscypliną wszechstronną i każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Myślę, że WF z elementami karate lub innych sztuk walki może zainteresować uczniów i obudzić w nich nową pasję do treningu. Już na początku takiej lekcji niezwykle istotne jest to, aby prowadzący zajęcia zwrócił dzieciom uwagę, że w treningu karate chodzi przede wszystkim o podniesienie poziomu sprawności fizycznej i zdobycie umiejęt...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy