Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

16 maja 2023

NR 61 (Maj 2023)

Trening siłowy dla dzieci i młodzieży – na co zwrócić uwagę

0 48

Trening siłowy dzieci i młodzieży to kwestia, wokół której narosło wiele mitów. Wskazywano m.in. jego skutki w postaci spowolnienia procesu wzrostu u młodych osób czy nieprawidłowości w rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego. Prawda natomiast jest taka, że właściwie zaplanowany trening siłowy niesie ze sobą sporo korzyści i może być stosowany od najmłodszych lat. Kształtowanie siły należy rozpocząć od wprowadzania ćwiczeń z ciężarem własnego ciała, stopniowo wprowadzając obciążenia zewnętrzne.

Trening siłowy, nazywany także treningiem oporowym, polega na wykonywaniu ćwiczeń z wykorzystaniem obciążenia. Trening siłowy to nie tylko ćwiczenia z wolnymi ciężarami w postaci różnego rodzaju sztang, gryfów, hantli, ale również z wykorzystaniem maszyn siłowych, gum oporowych (tzw. mini band), piłek lekarskich, ekspanderów, kettli oraz ciężaru własnego ciała (np. pompki, przysiady, plank). Do ćwiczeń siłowych możemy też użyć mniej profesjonalnego (zastępczego) sprzętu, jak chociażby butelek z wodą. Opór zewnętrzny daje możliwość kształtowania siły, która jest tak samo ważna dla młodego człowieka, seniora, jak i dla sportowca. Oczywiście cel podjęcia treningu siłowego u tych osób jest różny. Trening siły u najmłodszych powinien skupiać się głównie na nauce prawidłowego wykonywania podstawowych ćwiczeń siłowych, w których wykorzystuje się jedynie lekki opór (głównie opór własnego ciała). Dopiero z czasem powinno się przechodzić w kierunku wprowadzania obciążeń zewnętrznych. Niewątpliwą zaletą treningu siłowego jest to, że można go wykonać w różnych miejscach, niekoniecznie na siłowni. Ten typ treningu można przeprowadzić na sali gimnastycznej, na świeżym powietrzu, jak również w domu.

POLECAMY

Czy trening siłowy dla dzieci jest niebezpieczny?

Dużo osób żyje w przekonaniu, że trening siłowy może wpływać negatywnie na wzrost kości, a tym samym finalną wysokość ciała danej osoby. Taką teorię rozpropagowano w latach 70. i 80. XX wieku. Twierdzono, że trening siłowy powoduje uszkodzenie pły...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy