Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

20 stycznia 2020

NR 42 (Styczeń 2020)

Ultimate frisbee – aktywność, którą pokochają Twoi uczniowie

0 739

Dobrych aktywności nigdy dość. Często zdarza się, że tkwimy w jednym dziale tematycznym przez miesiąc lub kilka tygodni. Uczniowie mają już dość tematów odnoszących się do tej samej dyscypliny. Doskonałym sposobem na przeciwdziałanie rutynie jest właśnie moment na oddech. Tak nazywam lekcje między jednym a drugim działem, na przykład między piłką nożną a siatkówką. 

Czasem jest tak, że ta „luźna” lekcja inspirowana jest pomysłami uczniów – wtedy to oni decydują o tym, na co mają ochotę. Częściej to ja wybieram lekcję o określonej tematyce, która cieszy każdego ucznia. Wtedy zaglądam do swojego zeszytu pachnącego czekoladą – tak nazywam bazę dobrych aktywności, którą zbudowałam na podstawie obserwacji, prób i błędów przez 7 lat swojej pracy. W moim spisie na pierwszym miejscu jest właśnie ultimate frisbee.

POLECAMY


Czego potrzebujesz?

 

  • dysk frisbee,
  • wymiarowe boisko z wytyczonymi liniami pola punktowego dla dwóch drużyn,
  • dwie drużyny.


Podczas gry używamy jednego lekkiego, okrągłego dysku. Dyski są dostępne w różnych wersjach umożliwiających ich rozmaite wykorzystanie. Prócz standardowych, są również te z innymi atrakcjami (świecące w ciemności, zmieniające kolor w słońcu lub ozdobione brokatem). Nie musimy się martwić o uszkodzenia, ponieważ dysk jest wytrzymały, lekki i plastyczny, dzięki czemu również jest bezpieczny. Jego okrągły i poręczny kształt umożliwia łatwy chwyt i wyrzut.


Krótki opis


To dynamiczna gra wykorzystująca orientację w przestrzeni, spryt oraz szybkość. Zgodnie z przepisami, powinny w nią grać dwie drużyny, ale można również stworzyć swoją autorską grę i własne zasady. Do zalet zaliczamy to, że gra jest niesamowicie angażująca i bardzo łatwa do opanowania, dzięki czemu uczniowie mają poczucie szybkiego doskonalenia. Płeć nie ma znaczenia, mogą w nią grać drużyny mieszane. Najważniejszą zasadą jest przestrzeganie reguł fair play. UWAGA! Nowością jest, że w tej grze nie ma sędziego, a zadaniem zawodników jest wspólne przestrzeganie zasad i pilnowanie siebie nawzajem. Tutaj naprawdę czuć „ducha gry” i wielu ją za to kocha.


Przygotowanie


Zanim przejdziesz do gry, naucz uczniów rzucać i łapać dysk. Najlepiej jest rzucać jedną ręką, a chwytać w dwie tzw. krokodylem. 


Zasady gry

 

  • Drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, na linii pola punktowego.
  • Grę rozpoczyna zespół broniący wyrzutem dysku, zwanym „pull”, w kierunku drużyny atakującej.
  • Strata dysku następuje, gdy ten: spadnie na ziemię, znajdzie się za linią boczną boiska lub zostanie p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy