Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

15 maja 2019

NR 37 (Maj 2019)

Wyścigi rzędów, czyli gwarancja dobrej zabawy

713

Wyścigi rzędów to zawsze gwarancja dobrej zabawy i ogromnego zaangażowania u dzieci. Obserwuję to zjawisko od kilku dobrych lat. W mojej szkole każda klasa na hasło „wyścigi rzędów” reaguje zawsze bardzo entuzjastycznie. Co się najlepiej sprawdza?

Skoro dzieci to kochają, to róbmy wyścigi jak najczęściej, ale jednocześnie dbajmy o podtrzymywanie tego zainteresowania i zaangażowania, wdrażając różne nietypowe przedmioty bądź zadania. Myślę, że tak naprawdę można przemycić każdą dyscyplinę sportu do wyścigów. Nauka i doskonalenie poprzez zabawę: czy może być coś równie dobrego? 

Wyścigi rzędów to doskonały sposób na przeprowadzenie zabaw ruchowych w przypadku, gdy mamy bardzo liczną klasę i małą przestrzeń. 
 

POLECAMY

Uwaga

Jeżeli ustalamy, że konkurencje podlegają punktacji, warto także na początku wspomnieć, że dodatkowy punkt można zdobyć za sportowe zachowanie, np. nieobrażanie się, kiedy druga drużyna wygra wyścig, nieoszukiwanie, piękne ustawienie rzędów po zakończonym zadaniu. Dzięki temu, gdy jedna z drużyn okaże się dużo słabsza, będzie wiedziała, że innymi sposobami może nadgonić punkty.


Przed zajęciami tego typu trzeba również pamiętać o rozgrzewce w celu pobudzenia i przygotowania całego ciała do wysiłku.

Tunel

Powszechnie znany, ale również najbardziej lubiany. Dzieci stoją w rzędach w rozkroku, tworząc z nóg jeden spójny tunel. Ostatnia osoba przechodzi dowolnym sposobem (na kolanach, czołgając się) na początek rzędu i podnosi rękę do góry – jest to znak do startu kolejnej osoby. Zabawa trwa do momentu, gdy osoba, która zaczynała będzie z powrotem na początku. Drugi wariant to dodanie piłki. Pierwsza osoba mocno turla piłkę tak, żeby ta przetoczyła się do ostatniej osoby. Ostatnia osoba łapie piłkę i przybiega na początek wykonując to samo zadanie.

Piłka w powietrzu

Dzieci siedzą w rzędzie na podłodze, trzymając odległość od siebie na wyciągnięcie ręki. Ostatnia osoba w rzędzie dostaje piłkę, którą trzyma stopami z nogami w górze. Następnie stopami podaje piłkę kolejnej osobie, a ona następnej i tak do momentu, aż piłka dotrze na początek. Piłka nie może dotknąć ziemi. Wygrywa drużyna, która wykona zadanie jako pierwsza.

Materace

Każda z drużyn ustawiona w rzędzie. Przed pierwszą osobą w odległości 1 m leży materac. Zadanie polega na tym, by poprzez pad na materac przesuwać go do ustalonej linii, każda osoba może wykonać tylko jeden pad (jedno przesunięcie), po czym biegnie na koniec rzędu. Kolejna osoba startuje w momencie, gdy poprzednik dotknie ją w rękę. 

Nie wpadnij w bagno

(Zabawa świetnie nadaje się nawet na imprezach integracyjnych dla grupy dorosłych). Potrzebne będą „kamienie”, które zastępuje się hula-hoop. Wyznaczamy na końcu trasy linię mety i tłumaczymy zasady. Zadaniem drużyn jest przejście po „kamieniach” przez bagno (teren dookoła) tak, żeby do niego nie wpaść. Uczestnicy stoją jeden obok drugiego na kamieniach, każdy na jednym. Kamieni jest o jeden więcej niż uczestników. Zadaniem ostatniej osoby jest zabranie kamienia i podanie go następnej osobie w sposób taśmowy z rąk do rąk, aż dojdzie do osoby na początku. Pierwsza osoba kładzie kamień obok siebie i przeskakuje na niego, a reszta osób w rzędzie też przesuwa się o jeden kamień dalej, co sprawia, że kolejny na końcu zostaje pusty. Sytuacja zatem się powtarza do momentu, aż któraś z drużyn przekroczy linię mety zdobywaj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy