Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

15 maja 2019

NR 37 (Maj 2019)

Wyścigi rzędów, czyli gwarancja dobrej zabawy

0 75

Wyścigi rzędów to zawsze gwarancja dobrej zabawy i ogromnego zaangażowania u dzieci. Obserwuję to zjawisko od kilku dobrych lat. W mojej szkole każda klasa na hasło „wyścigi rzędów” reaguje zawsze bardzo entuzjastycznie. Co się najlepiej sprawdza?

Skoro dzieci to kochają, to róbmy wyścigi jak najczęściej, ale jednocześnie dbajmy o podtrzymywanie tego zainteresowania i zaangażowania, wdrażając różne nietypowe przedmioty bądź zadania. Myślę, że tak naprawdę można przemycić każdą dyscyplinę sportu do wyścigów. Nauka i doskonalenie poprzez zabawę: czy może być coś równie dobrego? 

Wyścigi rzędów to doskonały sposób na przeprowadzenie zabaw ruchowych w przypadku, gdy mamy bardzo liczną klasę i małą przestrzeń. 
 

Uwaga

Jeżeli ustalamy, że konkurencje podlegają punktacji, warto także na początku wspomnieć, że dodatkowy punkt można zdobyć za sportowe zachowanie, np. nieobrażanie się, kiedy druga drużyna wygra wyścig, nieoszukiwanie, piękne ustawienie rzędów po zakończonym zadaniu. Dzięki temu, gdy jedna z drużyn okaże się dużo słabsza, będzie wiedziała, że innymi sposobami może nadgonić punkty.


Przed zajęciami tego typu trzeba również pamiętać o rozgrzewce w celu pobudzenia i przygotowania całego ciała do wysiłku.

Tunel

Powszechnie znany, ale również najbardziej lubiany. Dzieci stoją w rzędach w rozkroku, tworząc z nóg jeden spójny tunel. Ostatnia osoba przechodzi dowolnym sposobem (na kolanach, czołgając się) na początek rzędu i podnosi rękę do góry – jest to znak do startu kolejnej osoby. Zabawa trwa do momentu, gdy osoba, która zaczynała będzie z powrotem na początku. Drugi wariant to dodanie piłki. Pierwsza osoba mocno turla piłkę tak, żeby ta przetoczyła się do ostatniej osoby. Ostatnia osoba łapie piłkę i przybiega na początek wykonując to samo zadani...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy