Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

17 lipca 2018

NR 32 (Maj 2018)

Zabawowe formy korygowania wad postawy
Opowieści ruchowe aktywizujące stopy

0 1129

Korygując wady postawy kilkuletnich dzieci, stosuje się fabularyzowane formy ćwiczeń, a nie zadania ścisłe. Poniżej prezentujemy opowieści ruchowe zgodne z tym kanonem metodycznym.

W trakcie opisanych zajęć, dzieci będą aktywizowały mięśnie przeciwdziałające wymienionym wadom kończyn dolnych. Nie zabraknie także ćwiczeń stóp samowspomaganych przez uczniów pracą rąk. Ułatwią one wychowankom przyjmowanie pozycji hiperkorekcyjnych, przeciwdziałających koślawości stóp i kolan.

POLECAMY

Motywem przewodnim zaprezentowanych zabaw są czynności, które towarzyszą wytwarzaniu produktów cukierniczych. To one będą stanowiły osnowę tematyczną zajęć. Kolejna fabuła będzie zawsze kontynuacją poprzedniej. Dzieci rozpoczną ćwiczenia od przygotowania ciasta, później wyregulują linię produkcyjną i uformują precelki. Potem konieczne stanie się wyczyszczenie ubrania z mąki i sprawdzenie, czy zakończyło się to sukcesem. To jednak nie koniec opowieści ilustrowanej przez dzieci ruchem. Trzeba przecież zapakować wypieki i dostarczyć je do sklepów. W trakcie kolejnej zabawy, uczniowie wyczyszczą linię produkcyjną, aby znów była przygotowana do wytwarzania słodkich smakołyków. Zwieńczeniem zajęć będzie zaprojektowanie i wypieczenie ciastka.

Do przeprowadzenia zabaw wystarczą łatwe do uzyskania przybory: guziki, nakrętki na butelki, gazety oraz wieczka od niewielkich pudełek.

Dzięki ich zastosowaniu, zintensyfikujemy ćwiczenia. Wykorzystamy także ławeczkę gimnastyczną.

Wyrabianie ciasta

Cele:

  • w sferze umiejętności ruchowych: poznawanie zakresu ruchomości przodostopia (dzięki samowspomaganiu jego ruchów dłońmi),
  • w sferze zdolności motorycznych: kształtowanie gibkości kończyn dolnych,
  • dydaktyczne: unaocznienie uczniom zakresu ruchomości ich stóp,
  • wychowawcze: inspirowanie ćwiczących do aktywności poprzez zastosowanie zaskakującej fabuły.

Fabuła/narracja: jesteście pracownikami fabryki słodyczy. Wyobraźcie sobie, że wasze stopy to ciasto! Mają z niego powstać rozmaite smakołyki. Dlatego musicie je dokładnie wyrobić. Dzięki starannemu ugniataniu na pewno stanie się ono miękkie. Ruszamy do pracy!

Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny.

Przebieg: uczniowie odwracają stopy tak, by były one skierowane podeszwami ku górze (to pozycja hiperkorekcyjna przeciw koślawości stóp i kolan). Obie stopy ugniata się kolejno dłońmi. Nauczyciel inspiruje dzieci do starannego „wyrabiania ciasta” wydłużając w ten sposób czas trwania zabawy.

Pozycja końcowa: siad skrzyżny, stopy odwrócone p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy