Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

13 lipca 2018

NR 30 (Styczeń 2018)

Zabawowe formy korygowania wad postawy ciała
Aktywizowanie stóp – zabawy z motywem zimy

0 1062

Zgodnie z kanonami metodycznymi w trakcie usprawniania kilkuletnich dzieci wykorzystuje się zabawowe formy ćwiczeń, a nie zadania w formie ścisłej. Dotyczy to także zajęć gimnastyki korekcyjnej. Fabuły kolejnych zabaw powinny przy tym nawiązywać do znanych wychowankom motywów (choćby życia zwierząt, zjawisk atmosferycznych, działania urządzeń gospodarstwa domowego, czynności wykonywanych przez przedstawicieli wybranych zawodów). Dzięki temu łatwiej zaangażować ich w ćwiczenia.
 

Dzieci lubią bawić się na śniegu; robią to na wiele sposobów. Dlatego motyw zimy wydaje się odpowiadać ich doświadczeniom.

POLECAMY

Dostosowaliśmy się do tego, proponując opisane poniżej zabawy korygujące płaskostopie. Ćwiczenia ułożone są w spójny ciąg nie tylko dzięki tematowi przewodniemu, ale także wskutek konsekwentnego wykorzystywania kolejnych przyborów, które powstają w trakcie poprzednich zabaw.

Do przeprowadzenia opisanych zabaw będziemy potrzebowali jedynie gazet i tekturowych pudełek. Gazety będą przy tym nieustannie przetwarzane tak, że w każdym kolejnym etapie zajęć wykorzystamy zupełnie inną ich właściwość.

"Leniwe foki"

Cele:

  • w sferze umiejętności ruchowych: doskonalenie umiejętności wykonywania ruchów precyzyjnych stopami,
  • w sferze zdolności motorycznych: zwiększanie siły mięśni: zginacza palucha długiego, przywodziciela palucha, zginacza palców długiego, piszczelowych przedniego i tylnego, trójgłowego łydki, podeszwowego; rozwijanie zdolności dostosowywania mięśni stóp do zmieniających się okoliczności; doskonalenie orientacji przestrzennej oraz zdolności różnicowania ruchów,
  • dydaktyczne: uświadomienie wychowankom położenia mięśni umożliwiających poruszanie stopami,
  • wychowawcze: wdrażanie uczniów do nawyku ćwiczenia także w domu.

Fabuła/narracja: Foki całymi dniami potrafią wylegiwać się na krze lodowej. Są wtedy do niej mocno dociśnięte. Wydaje się, że nie dałoby się ich od niej oderwać. Gdy jednak rozlegną się jakieś zaskakujące odgłosy, foki natychmiast podnoszą głowy, żeby sprawdzić, czy przypadkiem coś im nie zagraża. Wasze stopy są fokami. Pokażcie, jak wyciągają się, spędzając leniwie czas. Pamiętajcie jednak, że gdy tylko rozlegnie się jakiś głośny dźwięk, powinny one natychmiast podnieść głowy. Kiedy niebezpieczeństwo minie, foki chętnie wracają do wylegiwania się na krze.

Pozycja wyjściowa: dowolna niska.

Przebieg: Każdy z uczestników otrzymuje gazetę. Służy ona jako płat kry. Dzieci układają na nim stopy, naśladując zachowania wypoczywających fok (dociska się wtedy podeszwy do podłoża). Na sygnał nauczyciela (klaśnięcie, tupnięcie), uczniowie odrywają przodostopie od podłoża i poruszają nim na boki. Wyobraża to rozglądanie się fok wokół. Wielokrotne powtórzenia.

Pozycja końcowa: dowolna niska, przodostopie uniesione nad podłoże.

Pogadanka końcowa: Ależ te foki błyskawicznie p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy