Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

17 lipca 2018

NR 31 (Marzec 2018)

Zabawowe formy korygowania wad postawy Zwierzęta Afryki
opowieść ruchowa ułatwiająca korygowanie hiperkifozy piersiowej u kilkulatków

0 1031

Optymalną formą zajęć usprawniających ruchowo dla dzieci są zabawy. Różnią się one od ćwiczeń ścisłych przede wszystkim tym, że do działania inspirują wychowanków nie polecenia nauczyciela, ale snute przez niego fabuły. Uczniowie ilustrują je ruchem. Rolą osoby prowadzącej zajęcia jest zatem takie skomponowanie opowieści kierowanej do dzieci, by sprowokować je do zaktywizowania wybranych grup mięśniowych.

Poniżej prezentujemy opowieści ruchowe, które można z powodzeniem wykorzystać do korekcji hiperkofizy piersiowej. Pozwalają one zainspirować kilkulatków do m.in.: rozciągania mięśni piersiowych większych i mniejszych oraz zębatego przedniego, wzmacniania mięśni obręczy barkowej i mięśni grupy tylnej grzbietu. Można dzięki nim efektywnie zwiększać ruchomość stawów obręczy kończyny górnej i stawów piersiowego odcinka kręgosłupa oraz doskonalić zdolność sprzęgania ruchów, a także rozwijać orientację przestrzenną i rozciągać tułów. Opisane zabawy pozwalają ponadto na motywowanie dzieci do zaangażowania się w ćwiczenia.

POLECAMY

Warto zauważyć, że dzięki uświadamianiu uczniom lokalizacji i funkcji wybranych mięśni, można ułatwiać im utrzymywanie poprawnej postawy ciała.

Motywem tematycznym zaprezentowanych opowieści ruchowych jest podpatrywanie zwierząt zamieszkujących Afrykę. Ćwiczący wcielą się kolejno w: termity, przyczajone lwy, żyrafy sięgające liści zawieszonych wysoko na drzewach. Nie braknie także zabaw opisujących zachowania: zebr, żółwi, strusi, surykatek oraz mrówek.

Termity

Cele:

  • w sferze umiejętności ruchowych: maksymalizowanie ruchomości tułowia,
  • w sferze zdolności motorycznych: wzmocnienie mięśni głębokich towarzyszących kręgosłupowi, kształtowanie zdolności sprzęgania ruchów i ich różnicowania, rozwijanie zdolności dostosowywania się motorycznego do wyzwań,
  • dydaktyczne: unaocznienie ćwiczącym lokalizacji mięśni zaangażowanych w poruszanie tułowiem,
  • wychowawcze: motywowanie dzieci do mierzenia się z wyzwaniami (nietypowymi zadaniami ruchowymi).

Fabuła/narracja: w Afryce można spotkać termity. To owady, które budują wysokie kopce. Choć dorosłe termity są bardzo pracowite, to ich larwy są wyjątkowo nieporadne, dlatego że mają one niewykształcone odnóża. Wskutek tego mogą przemieszczać się tylko dzięki ruchom tułowia. Czy potrafilibyście poruszać się tak jak one? Przekonajmy się!

Pozycja wyjściowa: leżenie przodem.

Przebieg: ćwiczący przyjmują pozy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy