Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

24 lipca 2018

NR 33 (Lipiec 2018)

Zasady bezpiecznego korzystania z pływalni oraz zadania ratownika wodnego

0 1784

Bez wątpienia pływanie i ćwiczenia w wodzie przynoszą wiele pozytywnych korzyści zdrowotnych. Korzystanie z pływalni krytych obarczone jest niestety pewnym ryzykiem zdarzenia i szkodliwości. Dlatego też niezwykle istotna i wciąż aktualna jest edukacja dla bezpieczeństwa w zakresie zasad bezpieczeństwa obowiązujących na krytych pływalniach.

Współcześnie pływalnię definiujemy jako basen pływacki zbudowany w pomieszczeniu zamkniętym lub pod gołym niebem, z szatniami, prysznicami i innymi urządzeniami (Nowy słownik języka polskiego 2002). Celem powstawania krytych pływalni jest między innymi czynny wypoczynek, rekreacja ruchowa, szeroko pojęta rehabilitacja, jak również uprawianie sportów wodnych. Korzystają z nich ludzie w różnym wieku: dzieci, młodzież, dorośli oraz osoby starsze. Ćwiczenia oswajające z wodą dzieci w wieku niemowlęcym zdobywają coraz większą popularność. Nauka i doskonalenie pływania są także atrakcyjną formą rekreacyjnej aktywności ruchowej przeznaczoną dla dzieci starszych. W celu zapewnienia dzieciom, młodzieży i dorosłym doskonałych warunków do nauki pływania, konieczny jest rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Powinniśmy dążyć do tego, aby sukcesywnie zmniejszać dystans, jaki dzieli nas, czyli Polskę, od wielu europejskich krajów, szczególnie, jeśli chodzi o budowę pełnowymiarowych basenów pływackich.

POLECAMY

Słowo „bezpieczeństwo” ma wiele definicji. Zgodnie z definicją zamieszczoną w Słowniku języka polskiego termin bezpieczeństwo oznacza stan niezagrożenia, spoko...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy