Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

13 stycznia 2023

NR 59 (Styczeń 2023)

Zimowe wyścigi rzędów – przykłady

0 430

Dzieci i młodzież lubią zajęcia ruchowe z elementami rywalizacji. Przykładem zajęć z elementami współzawodnictwa są wyścigi rzędów. To atrakcyjna forma zajęć o dużej intensywności, mająca spory wachlarz modyfikacji i możliwości. Wszystkie wyścigi rzędów charakteryzują się tym, że drużyny muszą wykonać jak najszybciej i jak najdokładniej dane zadanie. Wyścigi rzędów uczą też mierzyć się z uczuciem zwycięstwa i porażki. To forma zajęć, którą z powodzeniem można wykorzystać do przeprowadzenia lekcji WF na zewnątrz w okresie zimowym.

Wyścigi rzędów jest to atrakcyjna i często stosowana forma prowadzenia zajęć. Wszystkie wyścigi rzędów charakteryzują się tym, że drużyny muszą wykonać jak najszybciej i jak najdokładniej dane zadanie. Każda drużyna zbiera punkty, które przyznawane są po każdym wyścigu. Drużyna, która uzyska tych punktów najwięcej, wygrywa. Forma i poziom zadań dla grupy zależy od prowadzącego zajęcia. Przy ich doborze warto wziąć pod uwagę wiek dzieci, rozwój fizyczny, czas i miejsce, jakim dysponujemy oraz wielkość grupy. Wyścigi rzędów nieodłącznie wiążą się z rywalizacją. Element rywalizacji zwiększa atrakcyjność tej formy prowadzenia zajęć. Uczy mierzyć się z uczuciem zwycięstwa, jak również pozwala poznać smak drugiego czy dalszego miejsca. Poza tym chęć wygranej i bycia dobrym członkiem drużyny mobilizuje uczestników do szybkiego i dokładnego wykonania zadań. 

POLECAMY

Zasady organizacji wyścigów na zewnątrz w okresie zimowym

  1. Organizując zajęcia na zewnątrz w okresie zimowym, musimy dopilnować, by dzieci odpowiednio się ubrały. Najlepiej dzień wcześniej poinformować uczniów o planowanych zajęciach WF na zewnątrz. 
  2. Teren, na którym będziemy organizować wyścigi, nie może być oblodzony i ze śliską nawierzchnią – szybkie bieganie po takiej nawierzchni zwiększa ryzyko poślizgnięcia się i upadku. 
  3. Przed zajęciami tego typu trzeba również pamiętać o rozgrzewce w celu pobudzenia i przygotowania całego ciała do wysiłku. Można w jej trakcie przygotować również potrzebne przybory, które wykorzystamy podczas wyścigów, np...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy