Zwiększenie zakresu możliwości fizycznych jest ważnym elementem zdrowia zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Jest to działanie mające na celu osiągnięcie obszerniejszej amplitudy ruchowej zwane powszechnie gibkością. Aby usprawnić efektywność, należy pamiętać o systematyczności i prawidłowej technice wykonania. Priorytetem jest zadbanie o właściwe zaangażowanie każdej partii mięśniowej, poprzedzając ćwiczenia odpowiednią rozgrzewką, gdyż niestosowane rozgrzanie może prowadzić do poważnych urazów.
Ćwiczenie 1. Rozciągnięcie mięśnia naramiennego
Opis: Pozycja lekkiego rozkroku, jedno ramię wyprostowane w stawie łokciowym, druga ręka, zapleciona z zewnętrznej strony, przyciąga wyprostowaną rękę do klatki piersiowej. Ważnym elementem jest, aby barki były ściągnięte w dół.
POLECAMY
Ćwiczenie 2. Rozciągnięcie mięśni przedramienia
Opis: Pozycja lekkiego rozkroku, jedno ramię jest wyprostowane w stawie łokciowym w taki sposób, aby palce były skierowane w dół, a grzbiet dłoni w stronę ciała, druga ręka przyciąga palce do siebie stopniowo, wywołując napięcie.
Ćwiczenie 3. Rozciągnięcie mięśnia trójgłowego ramienia (triceps)
Opis: Pozycja lekkiego rozkroku, jedno ramię zgięte w łokciu, ustawione za plecami, druga ręka kontrolnie dociska łokieć, wywołując napięcie mięśnia.
Ćwiczenie 4. Rozciągnięcie mięśnia dwugłowego ramienia (biceps)
Opis: Ćwiczenie wykonywane z zastosowaniem oporu, np. drabinki lub ściany. W momencie oparcia ramienia ciało...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
- ...i wiele więcej!