Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem , Otwarty dostęp

25 maja 2020

NR 44 (Maj 2020)

Trening z zastosowaniem gum treningowych – power band

0 1244

Specjalistyczne gumy treningowe nadają ćwiczeniom całkiem nowy wymiar. Związane jest to z innym charakterem wysiłku. Ćwiczenia wykonywane za pomocą tego typu oporników w dużej mierze bazują na koncentrycznej formie pracy mięśniowej. Aby prawidłowo przeprowadzić trening, wystarczy zakupić odpowiednią gumę i zabrać się do pracy. Należy zwracać uwagę, aby odpowiednio dostosować opór gumy, który oznaczony jest kolorem. Kolorystyczne oznaczenia są różnorodne w zależności od producenta. Najbardziej rzetelną diagnozą jest własnoręczne sprawdzenie lub bazowanie na szerokości gumy.

Poniżej prezentujemy podstawowe ćwiczenia wykonywane z zastosowaniem gumy typu power band.

POLECAMY

Ćwiczenie 1. Wyciskanie gumy nad głowę – Wariant A
Opis:
Aby prawidłowo wykonać ćwiczenie, należy stanąć w lekkim rozkroku (stopy na szerokości barków). Guma umieszczona jest pod podeszwową częścią stopy oraz ułożona na wewnętrznych częściach dłoni (wysokość barków). Ruch polega na wyprostowaniu ramion nad głową w taki sposób, aby łopatki pozostały w niezmieniającym się ustawieniu, a guma znajdowała się nad głową.
 


Ćwiczenie 2. Wyciskanie gumy nad głowę – Wariant B
Opis: Aby prawidłowo wykonać ćwiczenie, należy stanąć w lekkim rozkroku (stopy na szerokości barków). Guma umieszczona pod pachami w taki sposób, aby dociskać plecy, dłonie ustawione grzbietową częścią na zewnątrz z ramionami równolegle do siebie. Guma umieszczona pomiędzy zewnętrznym kantem dłoni a palcem wskazującym i kciukiem. Ruch polega na prostowaniu ramion nad głowę. W tym wariancie po wyproście należy barki skierować ku górze. 
 


Ćwiczenie 3. Unilateralne wiosłowanie gumą
Opis: Aby prawidłowo wykonać ćwiczenie, należy stanąć w lekkim pochyleniu (stopy na szerokości barków). Wykonując ćwiczenie prawą ręką, należy zahaczyć gumę pod stopą lewą, przeplatając ją pod stopą prawą w taki sposób, aby uzyskać kąt prosty. Następnie należy przyciągać gumę pionowo w górę do momentu zetknięcia się łopatek. Aby wykonać ćwiczenie na drugą rękę, należy zastosować odwrotną pozycję.
 


Ćwiczenia 4. Przysiad oporowany z gumą
Opis: Aby prawidłowo wykonać ćwiczenie, należy stanąć w lekkim rozkroku (stopy na szerokości barków). Guma umieszczona jest pod podeszwami stóp oraz trzymana w dłoniach na równych wysokościach, tworząc ten sam opór. Ruch polega na wykonaniu przysiadu, a następnie dynamicznym wyproście nóg.
 


Ćwiczenie 5. Przyciąganie gumy w siadzie prostym
Opis: Ćwiczenie wykonywane jest w siadzie prostym, guma przepleciona przez podeszwy stóp, trzymana naprzemiennie w obu dłoniach. Ruch polega na przyciągnięciu gumy w okolice mostka w taki sposób, aby maksymalnie spiąć mięśnie grzbietu. Istotnym elementem ćwiczenia jest utrzymywanie ramion maksymalnie blisko ciała.
 


Ćwiczenie 6. Oporowane uginanie ramion w podporze przodem
Opis: Ćwiczenie wykonywane jest w podporze przodem, guma umieszczona pod pachami, trzymana na śródręczu w...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy