Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

15 maja 2019

NR 38 (Maj 2019)

Zajęcia wychowania fizycznego na ścianie wspinaczkowej

0 1463

Zajęcia na ścianie wspinaczkowej są doskonałą formą rozwoju ruchowego, wypracowywania kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej oraz aktywnego spędzania wolnego czasu. Sport ten zapewnia wspaniałą zabawę i jednocześnie wspomaga rozwój psychoruchowy, rozwija kompetencje przestrzenne. Uprawianie wspinaczki uczy odpowiedzialności i koncentracji, pomaga pokonać własne bariery fizyczne i psychiczne, takie jak słabość i lęk.

Wspinanie jest formą aktywności ruchowej, która w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Często kojarzy się z niebezpieczeństwem, ryzykiem i niedostępnością dla zwykłego człowieka. Jest to jednak tylko jeden z mitów, który przylgnął do tej dyscypliny. W rzeczywistości jest to sport bezpieczny i ogólnorozwojowy, a uprawiać go może prawie każdy.

Na ściance wspinaczkowej można uprawiać co najmniej dwa rodzaje wspinania –z liną lub buldering. Czym różnią się one od siebie? Wspinanie z liną wymaga obecności partnera, który będzie nas asekurował podczas wspinaczki w górę i opuszczania w dół. Bouldering to wspinanie na niskie ścianki bez użycia asekuracji liną. Pod ścianką leżą materace, które w razie odpadnięcia zamortyzują upadek. W ramach zajęć wf można nauczać tych dwóch form wspinania.

POLECAMY

Gdzie znaleźć?

Wzrastającej popularności wspinaczki towarzyszy rozwój infrastruktury wspinaczkowej w postaci sztucznych ścianek, stanowiących alternatywę dla walorów naturalnych. W każdym większym mieście można znaleźć jakiś obiekt wspinaczkowy. Ściankami dysponują przede wszystkim miejskie ośrodki sportu i rekreacji, jednostki wojskowe, coraz częściej ścianki powstają w salach gimnastycznych w szkołach. Ogromnym atutem sztucznych ścianek je...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!

Przypisy