Dołącz do czytelników
Brak wyników

Lekcja WF z pomysłem

15 maja 2019

NR 37 (Maj 2019)

Zajęcia wychowania fizycznego na ścianie wspinaczkowej

0 48

Zajęcia na ścianie wspinaczkowej są doskonałą formą rozwoju ruchowego, wypracowywania kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej oraz aktywnego spędzania wolnego czasu. Sport ten zapewnia wspaniałą zabawę i jednocześnie wspomaga rozwój psychoruchowy, rozwija kompetencje przestrzenne. Uprawianie wspinaczki uczy odpowiedzialności i koncentracji, pomaga pokonać własne bariery fizyczne i psychiczne, takie jak słabość i lęk.

Wspinanie jest formą aktywności ruchowej, która w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Często kojarzy się z niebezpieczeństwem, ryzykiem i niedostępnością dla zwykłego człowieka. Jest to jednak tylko jeden z mitów, który przylgnął do tej dyscypliny. W rzeczywistości jest to sport bezpieczny i ogólnorozwojowy, a uprawiać go może prawie każdy.

Na ściance wspinaczkowej można uprawiać co najmniej dwa rodzaje wspinania –z liną lub buldering. Czym różnią się one od siebie? Wspinanie z liną wymaga obecności partnera, który będzie nas asekurował podczas wspinaczki w górę i opuszczania w dół. Bouldering to wspinanie na niskie ścianki bez użycia asekuracji liną. Pod ścianką leżą materace, które w razie odpadnięcia zamortyzują upadek. W ramach zajęć wf można nauczać tych dwóch form wspinania.

Gdzie znaleźć?

Wzrastającej popularności wspinaczki towarzyszy rozwój infrastruktury wspinaczkowej w postaci sztucznych ścianek, stanowiących alternatywę dla walorów naturalnych. W każdym większym mieście można znaleźć jakiś obiekt wspinaczkowy. Ściankami dysponują przede wszystkim miejskie ośrodki sportu i rekreacji, jednostki wojskowe, coraz częściej ścianki powstają w salach gimnastycznych w szkołach. Ogromnym atutem sztucznych ścianek jest to, że umożliwiają uprawianie wspinaczki przez cały rok, również w sezonie zimowym.
Jeśli planujemy zorganizować zajęcia wychowania fizycznego na ściance, warto wcześniej umówić się na konkretny dzień i godzinę z operatorem ścianki, by zapewnić grupie odpowiednią ilość miejsca do zajęć.

Liczebność grupy

Liczebność grupy na zajęciach ze wspinaczki jest ograniczona pojemnością ściany wspinaczkowej oraz możliwościami zaaranżowania na niej niezbędnych stanowisk ćwiczebnych. Zazwyczaj obiekty wspinaczkowe zastrzegają sobie, że wielkość grupy nie może przekraczać 12–15 osób. 
Ze względów bezpieczeństwa na takich zajęciach instruktor prowadzący zawsze posiada pomocników do asekuracji.

W czym się wspinać, czyli co nieco o stroju 

Na swój pierwszy raz na ściance wspinaczkowej należy przyjść w ubraniu sportowym, niekrępującym ruchów. Na ściance potrzebujemy mieć duży zakres ruchów, a nieodpowiednio dobrane ubranie potrafi zepsuć całą frajdę i zniechęcić już na starcie do tego sportu. Optymalnym rozwiązaniem są spodnie dresowe i legginsy oraz koszulki sportowe – najlepiej z oddychającego i szybkoschnącego materiału. Warto jednak pamiętać, by żaden element garderoby nie był zbyt szeroki, żeby zminimalizować ryzyko zahaczenia o jakikolwiek element ścianki. Strój na ściankę wspinaczkową powinien zakładać też, że spodnie czy legginsy zakrywają kolana, które są najbardziej narażonym na urazy i otarcia miejscem.

Jeśli chodzi o obuwie, to na zajęcia w zupełności wystarczą trampki lub adidasy. Dobrze, aby buty nie były zbyt masywne i za duże. Dodatkowymi elementami przydatnymi podczas wizyty na ściance wspinaczkowej jest kask. Zazwyczaj można go wypożyczyć już na miejscu. W przypadku gdy osoba wspinająca się ma długie włosy, koniecznie musi je spiąć, żeby nie zaplątały się w linę.
 

Tabela 1.
TOK ZAJĘĆ ZADANIA SZCZEGÓŁOWE UWAGI
Część wstępna
Czynności organizacyjno-porządkowe Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, 
podanie zadań lekcji
Usta...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych, w tym scenariuszy zajęć
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy