Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nauczyciel WF w roli trenera , Otwarty dostęp

18 marca 2019

NR 36 (Marzec 2019)

Wytrzymałościowe zdolności motoryczne w szkoleniu sportowym młodzieży

0 107

Wytrzymałościowe zdolności motoryczne zajmują istotne miejsce w strukturze motoryczności młodego sportowca (Bora, 2016). W jaki sposób kształcić je na zajęciach wychowania fizycznego?

Wteorii sportu istnieje kilka definicji tych zdolności. Pojęcie „wytrzymałość” jest jednak w literaturze dość kontrowersyjne, ze względu na swoją złożoność. Jedna z definicji podaje, że jest to „zdolność do długotrwałego wysiłku o wymaganej intensywności, przy utrzymaniu możliwie najwyższej efektywności pracy i zachowaniu podwyższonej odporności na zmęczenie, przy wysiłkach odbywających się w różnych, także niekorzystnych warunkach środowiska zewnętrznego” (Sozański, 1999). 

Najczęściej, dla potrzeb szkolenia sportowego, wytrzymałość można podzielić na trzy składowe:
 

Rycina 1Wytrzymałość ogólna – umożliwia podjęcie i realizację treningu o różnym stopniu trudności i obciążeniu. Jest niezbędna podczas walki sportowej, trwającej niekiedy nawet wiele godzin.

Wytrzymałość ukierunkowana – przystosowuje organizm do przyszłych wysiłków specjalistycznych, które są niezbędne w danej konkurencji czy dyscyplinie sportowej.

Wytrzymałość specjalna – umożliwia realizację zadań szkoleniowych w treningu technicznym oraz taktycznym. 

Kształtowanie wytrzymałościowych zdolności motorycznych najczęściej kojarzone jest z biegami lekkoatletycznymi. Historia tych biegów ma długą i bogatą tradycję. 

Obecnie zarówno kobiety, jak i mężczyźni rywalizują na tych samych dystansach.

Technika biegu

Podczas biegu bardzo ważną rolę odgrywa technika ruchu. Praca kończyn dolnych, mimo dużych podobieństw do biegu sprinterskiego, znacząco różni się pod względem obszerności i zakresu ruchu. Krok w biegu sprinterskim jest krótszy i charakteryzuje się dużą dynamiką. Inaczej jest podczas biegu na średnie i długie dystanse. Jest on nieco dłuższy i cechuje go mniejsza dynamika ruchu (Mleczko, 2007).

Cykl ruchów składa się z tzw. podwójnego kroku. Po wykonaniu sekwencji ruchów, wszystkie części ciała zajmują takie samo położenie, jak na początku (ryc. 2).

Rycina 2

 

W pracy kończyn dolnych możemy wyróżnić dwie fazy:

  • Wymachową (wahadłową), kiedy noga przemieszcza się do tyłu, w kierunku pośladka (tzw. tylna faza), a następnie w przód (tzw. przednia faza). Dokładną charakterystykę wyżej opisanych faz tej części kroku biegowego przedstawiono w tabelach 1 oraz 2.

 

Tabela 1. Charakterystyka kroku biegowego – wymach (tylna faza)

 

Tabela 2. Charakterystyka kroku biegowego – wymach (przednia faza)

 

  • Oporową – pozwalającą na oddziaływanie masy ciała na podłoże, gdzie podudzie i stopa prowadzone są aktywnie w kierunku podłoża. Dokładną charakterystykę wymienionej fazy tej części kroku biegowego zaprezentowano w tabelach 3 oraz 4.

 

Tabela 3. Charakterystyka kroku biegowego – podpór (przednia faza)

 

Tabela 4. Charakterystyka kroku biegowego – podpór (tylna faza)

 

 Tułów biegacza jest lekko pochyl...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Załóż konto lub zaloguj się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy